29.04.2021 PERŞEMBE İZMİR ALTILI GANYAN TAHMİNİM

İZMİR VE ADANA'DA ÇİM PİSTLERİNDE YAŞANANLAR

SELİM KAYA'DAN AÇIKLAMA; Kaç gündür bekledim camianın önde gelenleri son günlerde bu kazaların neden bu kadar sık olduğuna dair bir açıklama yapmadılar ve ben yıllardır herkese -antrenör at sahibi vs -“lütfen Adana çiminde ve İzmir çiminde atını seven koşmasın.. Özellikle bu illerimizdeki, keskin "Viraj"larda arkadaşlarımız ve atlarımız büyük tehlikeler yaşıyor..

söz konusu pistlerde yarış binen en tecrübeli arkadaşlarımızdan biri bu şekilde açıklama yaparken. Birde bu konu ile ilgili biz şahsi görüşümüzü yazalım istedik çünkü son dönemde ne yazık her iki ilimizde de, üzücü kazalar yaşanmakta. Ama neden ? söz konusu pistlerde acaba neyi yanlış yapıyor "PİST İLGİLİLERİ"   yoksa bu pistlerde yarış binmekte olan Jokey yada Aprantilermi bir şeyleri yanlış yapıyor? Evet bu kısa yazımızda bu konuları ele alacağız isterseniz lafı fazla uzatmadan konuyu kısaca özetleyelim;

MERKEZ KAÇ KUVVETİ NEDİR ? 

Şimdi ülkemizde yayınlanmakta olan yurt dışı yarışları hatırlayalım ! Bu yayınlarda birçok ülkeden yarışlar naklen yayınlar marifeti ile evlerimize kadar ulaşmakta. Birçok ülkeden birçok yarış izliyoruz ve pistlerinde çok değişik olduğu gözler önünde değilmi ? kimi pistte; Yokuşlar var inişler var düz olab var çok dar olanlar var sondüzlüğü çok uzun olan yada tam tersi düzlükleri kısacık olanlarda var. Yani var'da var ! Ama neden hiç bizdeki gibi VİRAJ'larda çeşitli sorunlar yaşanan yarışlar yok ? ( olsa da, çok ender! )

Aslında bunun, cevabı çok net ve açık Araba, Motor yada bisiklet yada başka bir araçla yada; konumuz olan AT' ile sert bir VİRAJ'a, girerseniz merkez kaç kuvveti nedeni ile dışa doğru savrulursunuz. Aslında bu durumu daha iyi anlamak için araç kullanmaya bile gerek yok sadece koşarak sert bir Viraj'a, girin. Bakın sonuç olarak neler yaşayacaksınız.. Neden sürekli Viraj'lardan bahsetmekteyiz ? Çünki (Adana yada İzmir) illerimizde düzlüklerde hiç kaza yaşanmamakta ! SONUÇ;

EN ÖNEMLİSİ "PİST"LERİ İYİ TANIMAK!

(İzmir ve Adana) illerimizde yaşanmakta olan yada yaşanacak olan kazalar. Söz konusu pistlerin BAKIMSIZ' yada kötü zeminlere sahip olması ile ilgili DEĞİLDİR !   

Söz konusu pistler için şahsı görüşüm ÇİM PİST' yarışlarının biraz ( 1 ay kadar ) erken başlatılması nedeni ile yaşanacak sorunlar MEVSİMSEL' nedenler dahilinde,( yağmurların fazla olması etkeni ) dışında bu pistler gayet bakımlı ve yarışlara elverişlidir. Ancak bu illerimizdeki kazaların oluşması  "KESİNLİKLE" İnsan odaklıdır.. Kazaları defalarca izleyelim ve sonuçlarına bakalım;

Rakibini çok yakından izlemek, rakip atların üzerine yatmak, rakiplerinle yakın temaslar yaşamak evet bu saydıklarımız hemen tümünü yarışlardaki KAZA'larda görmek mümkün! Bakın 35 yıldır meslek olarak yaptığım at yarışı yazarlığı dışında birçok Apranti yada Jokey ile de MENAJER' olarak çalışma fırsatım oldu. Yapılan en büyük hatalar ise aynen sizlere aktardığım gibi rakibini çok yakından izler isen, öndeki atın arka ayaklarına takılırsın. VİRAJ'lara çok süratli girersen dışa savrulursun dışında at var ise onunda vah' haline yada yaşanacak kazalarda kaçınılmazdır..

İNSAN ODAKLI HATALAR SÖZ KONUSU !

Benim Jokey yada Apranti arkadaşlarımıza tavsiyem yarışlarda at bineceğiniz pistleri iyi analiz etmek olacaktır. Yarışlardan önce yada idman sabahlarında söz konusu pistlere çıkın ve koşun yada yürüyüş yapın pisti tanıyın.. Ülkemizdeki Çim pistler birbirinin aynı olacak diye bir kural yoktur ! İstanbul, Ankara Başka..Bursa; İzmir ve Adana başka özelliklere sahip ÇİM PİST'lere sahiptir zaten dünyanın her yerinde durum aynıdır.. Yarışlarda özellikle hırsa kapılan Apranti arkadaşlarımızın yaptığı en önemli hatalardan biride 500' kiloluk bir yarış atını koşarken yere basış ağırlığının tek ayak üzerinde bir ton' ağırlığı geçmesini unutup bu at'ları Virajlarda "DÖNÜŞ" yapmaya zorlamalarıdır. Bu durum bir yarış atına sadece rahatsızlık verecek ve atın ağızındaki DİREKSİYON' bozulup yarışta KONTUROLSUZ' bir güç olarak karşımıza çıkacak ve KAZALAR yaşanacaktır..

Sonuç olarak şahsi görüşüm bu kazaların İNSAN ODAKLI' olduğu ve yapılan hatalar nedeni ile oluştuğudur. Bir atı söz konusu kazaların yaşandığı pistlere bırakın bakın bu binicisiz at hiç bir viraj da, savrulmayacak yada yere yıkılmayacaktır ! Yapılacak tek şey pistleri tanımak ve her pistin özelliğine göre at binmek ve yarış içinde aşırı HIRSA' kapılmamaktan geçmektedir. Bu durumda yapılacak en akıllıca iş yarış içinde iyi yer tutmak ve rakiplerine zarar vermeyecek şekilde yarış binmektir. Umuyoruz bu üzücü kazalar son olur ve birileri gerekli dersleri almış olur ! Tüm arkadaşlarımıza bir kere daha geçmiş olsun diliyoruz..      

PERŞEMBE İZMİR’DE 10 KOŞU 2 BANKO VAR

Birinci altılı da ESERverdiği aradan sonra görmüş olduğu iki yarışındaki çok iyi performansları ile bugünün ilk BANKO adayıdır.

İkinci altılı da ise belki de günün çok zor koşularından biri olsa da çok iyi idman durumunu yarışa yansıtırsa ELİBAR kazanan isim olacaktır.

1.Altılı

2.9.4.5.6.1  /  2.6.3.1.9  /  2.4.3.8.10  /  1  /  4.5.3  /  3.4.5.6.13.2

2.Altılı

4.5.3  /  3.4.5.6.13.2  /  7.9.1.3.2.4.5  /  2.3.4  /  2.3.4.6.7.8  /  4


Yazdır   e-Posta

Related Articles